نکات مراقبت از جوراب ها

نکات مراقبت از جوراب ها

جوراب یکی از ضروری ‌ترین البسه ‌هایی است که روزانه از آن استفاده می‌ کنیم. به همین دلیل باید نکات مراقب از جوراب را بدانیم. جوراب ‌ها، پاهای ما را گرم نگه می ‌دارند، از آن ‌ها در برابر سرما و گرما محافظت می‌ کنند، از ساییده شدن کف پا به کفی کفش جلوگیری می‌ کنند، عرق کف پا را جذب کرده و از ایجاد تاول و زخم جلوگیری می‌ کنند. علاوه بر این، جوراب‌ ها به دلیل تماس مستقیم با پوست پا، نقش مهمی در حفظ سلامت پوست پا ایفا می ‌کنند.

همان طور که همه ما می دانیم مراقبت از پا اهمیت زیادی دارد. چراکه به گفته بسیاری از افراد، پا قلب دوم انسان ها می باشد. در طول روز، ساعات زیادی کفش و جوراب می پوشیم و این باعث ایجاد محیط بسیار مناسب برای رشد میکروب ها و قارچ ها می شود.

بنابراین رعایت نکات مراقبت از جوراب، موجب تضمین سلامت پا و پوست، و همچنین باعث افزایش طول عمر مفید خود جوراب ها نیز خواهد شد. در ادامه به توضیح نکات بسیار مهمی که هر فرد باید در مورد بهداشت و نگهداری جوراب رعایت کند، خواهیم پرداخت.

نگه داری از جوراب

مهم ترین نکات مراقبت از جوراب ها

 1. جوراب ‌ها را بعد از هر بار استفاده بشویید. جوراب ‌ها در طول روز با میکروب ‌ها و باکتری ‌ها آلوده می ‌شوند. شستن جوراب ‌ها بعد از هر بار استفاده، از رشد این قارچ ها و باکتری ‌ها جلوگیری می ‌کند.

 1. اگر قرار است که برای ساعت ‌های طولانی بیرون از خانه بوده از کفش استفاده کنید، بهتر است که یک جفت جوراب اضافی همراه خودتان داشته باشید تا در اواسط روز جوراب‌ هایتان را عوض کنید.

 1. جوراب ‌هایتان را با آب سرد بشویید. آب گرم باعث می‌ شود که الیاف جوراب‌ ها از بین بروند. بنابراین، جوراب‌ ها را با آب سرد و حتما دقت کنید که از مواد شوینده ملایم استفاده کنید.

شستن جوراب

 1. موقع ورزش کردن از جوراب‌ های ورزشی استفاده کرده و بعد از اتمام ورزش، حتما آن ها را عوض کنید. الیاف این جوراب ‌های مخصوص ورزش، نخی بوده و منافذ مناسبی برای گردش هوا دارد و همین مورد باعث تعریق کمتر پاها می شود.

 1. جوراب ‌ها را با ماشین لباسشویی نشویید. زیرا ممکن است باعث آسیب دیدن جوراب ‌ها شود. بهترین روش این است که جوراب ‌ها را با دست بشویید.

 1. جوراب ‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. چرا که نور مستقیم خورشید باعث رنگ ‌پریدگی و از بین رفتن الیاف جوراب ‌ها می ‌شود.

 1. جوراب‌ ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. همان طور که قبلا گفته شد، رطوبت باعث رشد کپک و قارچ در جوراب‌ ها می ‌شود.

چگونه از جوراب مراقبت کنیم

نکات مراقبت از جوراب‌ های پشمی

جوراب‌ های پشمی در فصل سرما بسیار کاربردی هستند. این جوراب ‌ها، گرمای زیادی تولید می ‌کنند و از پاها در برابر سرما محافظت می‌ کنند. با این حال، جوراب ‌های پشمی به مراقبت بیشتری نسبت به سایر جوراب ‌ها نیاز دارند. در ادامه به برخی از نکات مهم برای مراقبت از جوراب‌ های پشمی اشاره می ‌کنیم:

 • مهم ترین و ساده ترین نکته در مراقبت از جوراب پشمی، ‌این است که هنگام بازگشت به خانه بلافاصله جوراب ‌ها را درآورده و به خوبی بشویید.
 • جوراب‌ های کثیف را در سطلی جدا از دیگر لباس ‌ها قرار دهید.
 • هنگام شستشو، حتما از مواد شوینده مناسب استفاده نمایید تا میکروب‌ های آن به طور کامل از بین بروند. و دقت نمایید به دلیل بافت ظریف این نوع جوراب ها، از مواد سفید کننده استفاده نکنید.
 • خشک کردن پاها قبل از پوشیدن جوراب، از دیگر نکات مهمی است که باید در نظر بگیرید. به خصوص هنگام پوشیدن جوراب ‌های پشمی‌که ضخیم تر هستند و رطوبت را بیشتر در خود نگه می‌ دارند.
 • اگر می خواهید که در تعداد بالا جوراب بگیرید، بهتر است که برای نگهداری از آن ‌ها، از قرص نفتالین در داخل کشو و یا کمدی که جوراب ها را قرار می ‌دهید، استفاده نمایید.
 • به هیچ وجه کفش را بدون جوراب به پا نکنید. به خصوص در فصل پاییز و زمستان که هوا سردتر می‌ باشد. همچنین سعی کنید در این فصل از جوراب پشمی ‌بیشتر استفاده کنید.
 • برای خشک شدن این جوراب ‌ها، هیچ گاه از شوفاژ و بخاری استفاده نکنید. چون این کار باعث از دست رفتن حالت جوراب و شل شدن کش آن می‌ شود.

نکات مراقبت از جوراب پشمی

نکات مراقبت از جوراب‌ های ورزشی

جوراب‌ های ورزشی از پاها به هنگام ورزش، از ضربه و آسیب محافظت می ‌کنند. این نوع جوراب ‌ها، نسبت به سایر جوراب ‌ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در ادامه به برخی از نکات مهم برای مراقبت از جوراب ‌های ورزشی اشاره می ‌کنیم:

 • جوراب‌ های ورزشی را با توجه به نوع فعالیت ورزشی خود انتخاب کنید. جوراب ‌های ورزشی مختلفی برای انواع مختلف فعالیت ‌های ورزشی وجود دارد. به عنوان مثال، جوراب ‌های ورزشی برای دویدن باید از مواد تنفس ‌پذیر و جاذب عرق ساخته شده باشند.
 • جوراب ‌های ورزشی بسیار حساس هستند و نباید آن‌ ها را برای خشک کردن در داخل دستگاه خشک کن انداخت. چرا که باعث کشیده شدن جوراب و کاهش عمر آن می شوند.
 • به جای خشک کن جوراب های ورزشی، بهتر است که آن ها را روی بند آویز یا قفسه ‌ای مخصوص پهن کنید.
 • جوراب ‌های ورزشی را بعد از هر بار استفاده بشویید.
 • جوراب‌ های ورزشی را با دست، آب سرد و مواد شوینده مناسب بشویید تا از آسیب دیدن جوراب‌ های ورزشی جلوگیری شود.
 • بهتر است که جوراب‌ ورزشی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. همانطور که گفته شد، نور مستقیم خورشید باعث رنگ‌ پریدگی و از بین رفتن الیاف جوراب ‌های ورزشی می‌ شود.
 • و نکته آخر این می باشد که جوراب ‌های ورزشی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

نکات مراقبت از جوراب ورزشی

با رعایت نکات مراقبت از جوراب هایی که در بالا آورده شده است، می ‌توانید از جوراب ‌های خود، به بهترین شکل نگه داری کنید و عمر آن ‌ها را افزایش دهید، تا بتوانید با خیال راحت و به مدت طولانی تر از آن ها استفاده کنید.

داده رایا
ارسال دیدگاه