نکات بهداشتی در خرید و استفاده از جوراب‌

1: تصویری از جوراب در کنار کفش

پا قلب دوم آدم است. این ضرب المثل را گاهی از زبان بسیاری از افراد می‌شنویم. انسان‌ها در طول روز با انجام فعالیت‌های مختلف و قرار دادن پاهای خود درون کفش و جوراب فضای مناسبی را برای برای رشد انواع باکتری‌ها به وجود می‌آورد. به همین دلیل اهمیت نکات بهداشتی در خرید و استفاده از جوراب بر هیچکس پوشیده نیست. 

پاها هر روزه در معرض تعریق و رطوبت قرار دارند و همین موضوع شرایط بسیار مناسبی را برای ایجاد انواع باکتری‌ها فراهم می‌کند. این موجودات ذره بینی می‌توانند سلامت پا و پوست را به مرور زمان به خطر بیندازند. به همین دلیل خرید جوراب مناسب و رعایت نکات بهداشتی در مورد نگهداری از جوراب از اهمیت بالایی برخوردار است.

مهمترین نکات بهداشتی در رابطه با استفاده از جوراب

جوراب در کنار کفش

رعایت نکات بهداشتی در رابطه با استفاده از جوراب به سلامتی پاهایتان کمک می‌کند. همچنین با استفاده صحیح از جوراب دیگر با بوی بد پاهایتان و احساس بدی که گاهی پیدا می‌کنید، درگیر نخواهید بود. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات بهداشتی را بررسی کرده‌ایم. 

جوراب خود را فورا بشورید

زمانی که افراد به منزل برمی‌گردند جزو اولین کارهایی که انجام می‌دهند، درآوردن جوراب خود است، اما گاهی خستگی مانع از آن می‌شود که در همان لحظه جوراب خود را بشویند.  اکیداً پیشنهاد می‌شود که در زمان برگشت به خانه فورا جوراب خود را بشویید. زیرا در غیر این صورت فضای بسیار مناسبی را برای رشد باکتری‌ها فراهم خواهید کرد.

جوراب دیگری همراه خود داشته باشید

مطمئناً برای همه شرایطی به وجود آمده است که ساعت‌های بسیار طولانی مجبور به پوشیدن کفش باشند. در چنین زمان‌هایی بهتر است که یک جوراب اضافه همراه خود داشته باشید و بعد از مدتی جوراب‌های خود را تعویض کنید.

پاهای خود را خشک کنید

در هنگام پوشیدن جوراب اگر قبل از آن پاهای خود را شسته بودید یا به هر دلیلی خیس بوده است بهتر است تمامی قسمت‌های پا و بین انگشتان خود را به خوبی خشک کنید. بدین‌گونه رطوبت موجود در پاهای شما باعث ایجاد انواع باکتری‌ها و قارچ نمی‌شود.

جوراب را با مواد شوینده بشورید

مطمئناً اگر قارچ‌ها و باکتری‌ها و میکروب‌ها قابل دیدن بودن هرگز کس جوراب خود را با آب خالی نمی‌شست و از مواد شوینده برای آن استفاده می‌کردند. برای از بین بردن تمام میکروب‌های موجود در جوراب بهتر است از مواد شوینده برای شستن جوراب خود استفاده کنید.

برای ورزش جوراب مخصوص داشته باشید

انجام ورزش در کمک به سلامتی نقش به خصوصی ایفا می‌کند. علاوه‌بر آن برای در روحیه افراد نیز تاثیر  بسیار زیادی دارد. در هنگام ورزش به دلیل فعالیت بسیار زیاد تعریق پاها بیشتر می‌شود. به همین دلیل بهتر است در هنگام ورزش از جوراب‌های مجزا استفاده کنید و تا جایی که امکان دارد جوراب‌های ورزشی مخصوص را بپوشید؛ زیرا جوراب‌های ورزشی و نخی منافذ مناسبی برای گردش هوا دارند که همین امر کمک می‌کند تعرق در پاها کاهش یابد.

از قرص نفتالین استفاده کنید

افراد بسیاری هستند که انواع لباس را به خصوص جوراب را به صورت جینی و تعداد بالا تهیه می‌کنند. اگر شما نیز جز این افراد هستید بهتر است در مکانی که جوراب‌های خود را نگه‌داری می‌کنید، یک قرص نفتالین نیز استفاده کنید تا بتوانید در هنگام مصرف از بهداشت جوراب خود مطمئن باشید.

اگر تنها یک نکته مهم برای مراقبت از پاهای خود وجود داشته باشد، آن استفاده از جوراب در هر شرایطی است. استفاده از کفش‌ها به تنهایی علاوه بر اینکه باعث انواع بیماری‌های پوستی، قارچ و تاول می‌شوند می‌توانند در طول روز اذیت کننده باشند. به همین دلیل پوشیدن جوراب بر هر کاری در هنگام استفاده از کفش اولویت دارد.

حیاتی ترین نکات در هنگام خرید جوراب

شاید به نظر بیاید که جوراب در تیپ و استایل هیچ تاثیری ندارد، اما احتمالاً برای همه پیش آمده است که در یک جمعی شخصی را با جوراب خیلی شیک یا خاص ببینید و توجه بیشتر افراد حاضر در جمع را به خود جلب کند. جوراب‌ها در تیپ و استایل ما همچنین در سلامتی و مراقبت از پاها ایفا مهمی را ایفا می‌کنند. به همین دلیل به هیچ عنوان نباید به سادگی از کنار خرید جوراب گذشت. زیرا شما در واقع دارید از قلب دوم خود مراقبت می‌کنید. در ادامه به بررسی  نکات بهداشتی در خرید و استفاده از جوراب‌ می‌پردازیم.

قدم اول خرید جوراب؛ اندازه جوراب

2: تصویری از چندین جوراب

فرض کنید یک جوراب ابریشمی با گلدوزی‌های خاص و طرح منحصر به فردی دارید که حتی نگاه کردن به آن در شما اشتیاق خاصی برای پوشیدن آن به وجود می‌آورد، اما برای شما اندازه نیست و پاهای شما را در هنگام پوشیدن اذیت می‌کند. همچنین در کنار آن نیز جوراب سیاه رنگ ساده‌ای دارید که دقیقاً اندازه پاهای شماست و در هنگام پوشیدن حس خوبی را به شما می‌دهد. 

اگر بخواهید بین این دو انتخاب کنید، مطمئناً انتخاب شما جوراب سیاه رنگ است. زیرا پوشیدن جوراب تنگ که دقیقاً سایز شما نباشد باعث کاهش گردش خون در پا، خارش، تاول و خستگی زودرس می‌شود و مطمئنم باعث اذیت شما در طول روز می‌شود. به همین دلیل سایز جوراب در هنگام خرید از اهمیت بالایی برخوردار است. خوشبختانه در حال حاضر انواع جوراب‌های فری سایز در بازار موجود هستند که شما می‌توانید با خرید آن خیال خود را از سایز بندی جوراب راحت کنید.

قدم دوم خرید جوراب؛ جنس جوراب

3: تصویری از چندین جوراب در طرح های متفاوت

برای خرید هر نوع لباس اهمیت جنس آن بر هیچکس پوشیده نیست. توجه به جنس جوراب در هنگام خرید از اولویت بالایی برخوردار است. زیرا شما برای مدت بسیار طولانی از یک جوراب استفاده می‌کنید. اگر جنس آن مناسب نباشد امکان گردش هوا را به خوبی فراهم نمی‌کند و باعث ایجاد انواع قارچ‌ها و باکتری‌ها در پا و پوست پای شما می‌شود. 

همچنین زمانی که جنس جوراب مناسب نباشد کف جوراب به مرور دچار ساییدگی می‌شود و باعث می‌شود که پوست کف پای شما زبر و دچار ترک‌های بسیاری شود که این موضوع در بسیاری از افراد متداول است. 

به همین دلیل بهتر است در هنگام خرید جوراب از جنس‌هایی چون پنبه نخ استفاده کنید و سمت جوراب‌های پلاستیکی، نایلون و غیره نروید. زیرا این جوراب‌ها نمی‌توانند شرایط مناسبی را برای پاهای شما فراهم کنند. 

البته جوراب‌هایی که برای تهیه آن از الیاف پنبه و نایلون به صورت ترکیبی استفاده شده است نیز گزینه مناسبی می‌تواند برای شما باشد. همچنین در زمستان لذت پوشیدن جوراب‌های پشمی بر هیچکس پوشیده نیست و گاه می‌تواند باعث لذت بردن از هوای برفی خوابیدن آرام برای شما باشد.

کلام پایانی

در گذشته‌های دور برای مراقبت از پاها در مقابل سرما  و عوامل محیطی از جوراب استفاده می‌شد، اما امروزه جوراب علاوه‌بر نقش مراقبتی در استایل افراد نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی نکات بهداشتی در خرید و استفاده از جوراب‌ پرداختیم تا بتوانیم در خرید یک جوراب عالی برای شما و مراقبت از آن و احساس آرامش در هنگام قدم زدن نقش کوچکی داشته باشیم.

داده رایا
ارسال دیدگاه