چگونه جوراب را بشوییم تا سالم بماند؟

چگونه جوراب را بشوییم تا سالم بماند؟

اگرچه جوراب لباس کوچکی است که معمولا به چشم نمی‌آید، اما اهمیت بسیاری در سلامت پاهایتان دارد. جوراب مانع پیچ خوردن پاهایتان می‌شود و باکتری‌های مضر و بد بوی حاصل از تعریق پا را به خود جذب می‌کند. از این رو برای سلامت پاهایتان، پس از دو یا سه بار استفاده از یک جوراب، حتما آن را بشویید و از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

اگر می‌خواهید جوراب‌تان سالم بماند و سوراخ نشود، توصیه می‌کنیم از آن به خوبی مراقبت کنید. یکی از راه‌های مراقبت از جوراب‌ها، شستشوی صحیح آن است. این مراقبت باعث می‌شود که نه تنها یک لنگه از جوراب‌تان گم نشود، بلکه نخ‌نما و پاره نیز نگردد.

قدم اول: جوراب را به صورت جداگانه بشویید,از بین بردن لکه جوراب

قدم اول: جوراب را به صورت جداگانه بشویید

پیش از شستشوی جوراب، به یاد داشته باشید که جوراب‌ها را از دیگر لباس‌ها جدا کنید، چرا که باعث می‌شود رنگ‌ها در یکدیگر ترکیب نشوند و رنگ جوراب‌تان ثابت بماند.

جوراب بافت بسیار نازکی دارد که ممکن است به زیپ یا دکمه لباسی گیر کند و پاره شود. از این جهت اگر می‌خواهید بافت نازک جوراب‌تان سالم باقی بماند، آن را با لباس‌های دیگر در ماشین لباسشویی قرار ندهید.

قدم دوم: جوراب را پشت و رو کنید,از بین بردن لکه جوراب

قدم دوم: جوراب را پشت و رو کنید

بهترین روش شستشوی هر لباسی، به‌خصوص جوراب که باعث تثبیت و تمیزی کامل لایه داخلی می شود، پشت و رو کردن آن است. در واقع لایه داخلی جوراب ساعت‌ها در تماس مستقیم پا و تعریق قرار می‌گیرد. از این رو تنها لباسی که ممکن است بوی بسیار بدی بگیرد، جوراب است که نیاز به شستشوی مداوم دارد.

در این صورت جوراب‌تان را پشت و رو کنید و آن را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید تا داخل جوراب کاملا تمیز شود و بوی بد آن گرفته شود.

قدم سوم: جوراب‌ها را در یکدیگر گره بزنید,از بین بردن لکه جوراب

قدم سوم: جوراب‌ها را در یکدیگر گره بزنید

بسیاری از مردم، پس از شستن جوراب از گم شدن یکی از لنگه‌ها ناراحت می‌شوند و گاهی اوقات به طرز شگفت‌انگیزی یکی از لنگه‌ها هنگام شستشو ناپدید می‌گردد!

یکی از راه حل‌های نگهداری از لنگه جوراب‌ها، گره زدن آن‌ها با یکدیگر است. این روش مانع گم شدن لنگه جوراب می‌شود. البته بسیار از مردم دو لنگه جوراب را در یکدیگر قرار می‌دهند که این روش مانع تمیز شدن هر دو لنگه جوراب می‌گردد.

قدم چهارم: جوراب را با آب سرد بشویید,از بین بردن لکه جوراب

قدم چهارم: جوراب را با آب سرد بشویید

معمولا جنس جوراب‌ها نخی یا نانو است. از این رو توصیه می‌کنیم جوراب‌تان را با آب سرد بشویید. آب سرد بافت جوراب را تغییر نمی‌دهد و باعث ثابت ماندن رنگ و جنس آن می‌شود.

قدم پنجم: ماشین لباسشویی را به درستی تنظیم کنید,از بین بردن لکه جوراب

قدم پنجم: ماشین لباسشویی را به درستی تنظیم کنید

جوراب بافت نازکی دارد، از این رو توصیه می‌کنیم در صورتی که می‌خواهید جوراب سالم باقی بماند، ماشین لباسشویی را روی چرخش ملایم تنظیم کنید.

چرخش ملایم ماشین لباسشویی به گونه‌ای است که به بافت لباس آسیب نمی‌رساند. از این جهت جوراب سالم باقی می‌ماند و به دیواره ماشین لباسشویی گیر نمی‌کند.

قدم ششم: از مواد شوینده ملایم استفاده کنید,از بین بردن لکه جوراب

قدم ششم: از مواد شوینده ملایم استفاده کنید

ممکن است ماده شوینده قوی بافت جوراب را از بین ببرود و به آن آسیب برساند. همچنین ماده شوینده ضعیف، باکتری و کثیفی جوراب را پاک نمی‌کند و ممکن است بوی بد روی آن باقی بماند.

از این جهت توصیه می‌کنیم جوراب را با ماده شوینده ملایم بشویید. ماده شوینده ملایم از بافت نخی محافظت می‌کند و باعث تمیزی و از بین رفتن بوی بد جوراب می‌گردد.

قدم هفتم: جوراب را خشک کنید,از بین بردن لکه جوراب

قدم هفتم: جوراب را خشک کنید

هیچ گاه جوراب خیس یا نم‌دار را به پا نکنید، چرا که ممکن است باعث پا درد یا تجمع باکتری شود و پایتان بو بگیرد. در این صورت پس از آن‌ که جوراب را شستید، حتما آن را خشک کنید.

البته توصیه می‌کنیم جوراب را در خشک‌کن ماشین لباسشویی قرار ندهید، چرا که بافت نازکی دارد و ممکن است پاره شود. بهترین روش آن است که جوراب‌ها را زیر نور آفتاب قرار دهید تا خشک شوند. علاوه بر این آفتاب باعث از بین رفتن باکتری‌ها نیز می‌شود.

همچنین اگر در خشک شدن جوراب عجله دارید، می‌توانید جوراب را روی شوفاژ یا خشک کن قرار دهید تا جوراب خیس به پا نکنید و جوراب‌تان کاملا و به سرعت خشک شود.

جوری لند این مقاله را برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه شستن جوراب به تحریر درآورده است.

admin
ارسال دیدگاه