فواید و مضرات خوابیدن با جوراب

فواید و مضرات خوابیدن با جوراب

جوراب پوشیدن یکی از مهم ‌ترین کارهای روزانه می باشد که تقریبا همه  افراد آن را انجام می ‌دهند. شاید این کار روزانه چیزی بسیار ساده و عادی به نظر برسد اما بهتر است بدانید که توجه کافی به این موضوع و آداب صحیح پوشیدن آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. انتخاب جنس مناسب، سایز استاندارد و مدت زمان پوشیدن این لباس اصولی است که حتما باید مورد توجه قرار گیرد.
خوابیدن با جوراب موضوعی است که تا به حال بسیار مورد بحث قرار گرفته است. شما ممکن است ترجیحات یا باورهای خاص خود را در این مورد داشته باشید، اما آیا نظریات شما در این زمینه صحیح است؟ آیا حتما باید با جوراب بخوابیم؟ آیا خوابیدن با جوراب برای بدن ضرر دارد؟ در اصل باید بگوییم که فواید و مضرات خواب به ویژگی های جسمی شما ارتباط زیادی دارد. برای حل دغدغه شما و رسیدن به پاسخ این سوالات پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

خوابیدن با جوراب

فواید خوابیدن با جوراب

دانشمندان تحقیقات بسیاری در زمینه‌ فواید خوابیدن با جوراب‌ انجام دادند و توانستند برخی از این فواید را به اثبات برسانند. پس آیا خوابیدن با جوراب برای بدن مفید است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله! خوابیدن با جوراب فواید زیادی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم؛

  1. بهبود گردش خون

وقتی که جوراب‌ می ‌پوشیم باعث گرم شدن پاها می شویم. با گرم شدن پاها، گردش خون در بدن ما بهتر انجام می ‌شود. این فرایند باعث کاهش دمای مرکزی بدن شده و به مغز در تشخیص اینکه زمان خواب رسیده است، کمک می کند. زمانی که سیستم گردش خون بهتر عمل می‌ کند، اکسیژن رسانی نیز در بدن بهتر انجام می ‌شود. در این زمان قلب، ریه ‌ها و حتی عضلات به شکل بهتری عمل می‌ کنند.

  1. افزایش سرعت به خواب رفتن

تا قبل از به خواب رفتن ما، باید عروق دیستال به طور کامل گشاد شوند. این یک فرایند بسیار حیاتی و مهم در بدن می باشد. پوشیدن جوراب به انجام شدن این فرایند سرعت می ‌بخشد. گشاد شدن این عروق سبب افزایش جریان خون در دست ‌ها و مخصوصا پا ها شده و در نتیجه دست و پا گرم شده و به دنبال آن دمای مرکزی بدن پایین می آید. بدین ترتیب خوابیدن با جوراب‌ به بدن شما کمک می‌ کند تا سریع‌تر به خواب ‌روید.

  1. جلوگیری از گر گرفتگی

شاید شنیده باشید که خوابیدن با جوراب بیشتر احساس گرما کنید و یا دفعات گر گرفتن در دوران یائسگی افزایش دهد اما این تصور کاملا اشتباه است. اغلب زنان در دوران یائسگی دچار گرگرفتگی می ‌شوند. از علائم گرگفتگی می توان به احساس پخش شدن ناگهانی گرمای شدید در بدن، تعریق، تپش قلب، برافروختگی صورت و … اشاره کرد.

همان طور که گفتیم گرم شدن پاها باعث افزایش گردش خون می‌ شود، دمای بدن در این حالت به ثبات می ‌رسد. در نتیجه دمای بدن متعادل ‌شده و به مغز فرصت داده نمی شود تا سیگنال‌ های خود را برای گرم شدن بدن ناشی از هورمون ‌های دوران یائسگی به بدن بفرستد. در واقع پوشاندن پاها موجب گردش خون بهتر و ثابت ماندن دمای بدن می‌ شود.

 

فواید خوابیدن با جوراب

 

  1. رفع ترک ‌های پاشنه و کف پا

افراد زیادی هستند که به طور مداوم از آسیب و ترک در ناحیه پاشنه و کف پا رنج می ‌برند. قرار گرفتن بیش از حد پا در معرض هوای خشک و سرد، یکی از دلایل به وجود آمدن چنین عارضه‌ هایی می باشد. اگر از ترک پا رنج می برید، سعی کنید قبل از پوشیدن جوراب، پاهای خود را مرطوب کنید. بدین ترتیب رطوبت پای شما در طول شب حفظ شده و موجب نرمی و لطافت پوست آن می ‌شود.

  1. کاهش علائم سندروم رینود

افرادی که اغلب اوقات دست و پاهای سرد دارند، به بیماری رینود مبتلا هستند. این افراد زمانی که احساس استرس و اضطراب می‌ کنند، دست و پاهایشان به شدت سرد شده، انگشت‌ها سرد و بی‌ حس و ممکن است دچار حمله شوند. همچنین ممکن است رنگ پوستشان نیز سفید یا آبی شود. پوشیدن جوراب در رختخواب می ‌تواند به کاهش علائم و همچنین گرم ماندن در طول روز کمک کند. البته فراموش نکنید که اگر برای اولین بار این علائم رو تجربه کرده اید، حتما باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

  1. ارگاسم بهتر

تحقیقاتی که در زمینه خوابیدن با جوراب در اروپا انجام گرفته است، نشان داده است که پوشیدن جوراب در هنگام خواب یا زمانی که در رختخواب هستید، می تواند زندگی جنسی شما را بهبود ببخشد. چرا که پوشیدن جوراب در این زمان می ‌تواند به شما در رسیدن هر چه بیشتر و با کیفیت‌تر به ارگاسم کمک کند.

مضرات خوابیدن با جوراب

مضرات خوابیدن با جوراب

ممکن است برایتان راحت باشد، اما خوابیدن با جوراب‌ عوارضی نیز در پی دارد. در ادامه به برخی از عوارض خوابیدن با جوراب خواهیم پرداخت؛

  1. نمی توانید آرام بخوابید

پوشیدن جوراب های تنگ می تواند ناراحت کننده باشد و نمی توانید شب به راحتی بخوابید. اگر پوست شما حساس است، می توانید با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

  1. افزایش خطر عفونت پوست

پوشیدن جوراب های ساخته شده از نایلون یا موادی که برای پوست مناسب نیستند، در صورت پوشیدن طولانی مدت، خطر عفونت را افزایش می دهند. به همین دلیل باید جوراب هایی را انتخاب کنید که سازگار با پوست باشند. جوراب های پنبه ای از بهترین نوع جوراب ها می باشند.

  1. دمای بدن شما می تواند بالا برود

پوشیدن جوراب مناسب ضروری است زیرا عدم انجام این کار می تواند باعث گرمازدگی شود. اگر جوراب هایی بپوشید که قابلیت تنفس ندارند، ممکن است دمای بدن شما افزایش یابد. به هرحال پوشیدن جوراب بیش از هرچیزی به بدن شما و دمای آن بستگی دارد.

خوابیدن با جوراب

نتیجه گیری

افراد بزرگسال به طور میانگین به ۷ تا ۹ ساعت خواب در شب نیاز دارند. اختلال خواب و کم‌خوابی می‌تواند بر تمرکز، حافظه و خلق‌وخو تاثیر منفی بگذارد. همچنین کمبود خواب مزمن می‌تواند خطر بیماری قلبی، افسردگی و چاقی را هم افزایش دهد.

تنظیم دمای بدن بخش مهمی از فرآیند به خواب رفتن است. خوابیدن با جوراب، جریان خون را در پاها افزایش داده و بالا رفتن دمای پاها و در نتیجه دمای مرکزی بدن شود. در ادامه این کار باعث سریع تر به خواب رفتن شما خواهد شد. همچنین جوراب پوشیدن در خواب می‌تواند در پیشگیری از حملات رینود و گر گرفتگی زنان در دوران یائسگی کمک کند.

این که تصمیم بگیرید با جوراب بخوابید یا نه کاملا به شما و بدن‌تان بستگی دارد. به خاطر نقشی که دما در خواب ایفا می کند، خوابیدن با جوراب می تواند به تنظیم دمای بدن کمک کند و در نتیجه شانس بهتری برای یک خواب شبانه راحت داشته باشید.

داده رایا
ارسال دیدگاه