راهکارهایی برای بو نگرفتن جوراب و کفش

راهکارهایی برای بو نگرفتن جوراب و کفش

یکی از مشکلاتی که هنگام پوشیدن طولانی مدت کفش ها با آن روبرو هستیم، بوی بد کفش و جوراب می باشد که باعث معذب شدن پیش دیگران مخصوصا در مهمانی ها می شود. بوی پا به علت عرق کردن پاها و رشد میکروب و باکتری های داخل کفش است.

رعایت بهداشت عمومی و شست و شوی مداوم پاها می تواند بهترین راهکار برای جلوگیری از بو گرفتن جوراب ها و کفش ها باشد. با این حال برخی از راهکارهای خانگی می توانند اندکی وضعیت را بهتر کنند.

در ادامه به شرح بیشتر علت ها، راه های پیشگیری و راه حل هایی برای بو نگرفتن جوراب ها و کفش ها خواهیم پرداخت؛

شستن جوراب

علت های بو گرفتن جوراب و کفش

همان طور که می دانیم، دلیل اصلی بوی بد پا، کفش و جوراب، عرق کردن پاها می باشد. تعداد غدد عرق در پاها بسیار زیاد است و این امر باعث می ‌شود تا در هوای گرم و یا هنگام پوشیدن طولانی مدت کفش، پاها بیشتر از سایر قسمت‌ های بدن عرق کنند.

به دلیل بسته بودن محیط داخل کفش ها و در صورتی که تهویه هوا صورت نگیرد، رطوبت ناشی از عرق باعث ایجاد بوی کفش و جوراب و بوی بد پا می شود. بنابراین با جلوگیری از بو گرفتن پاها می توان تا حدود زیادی از بو گرفتن کفش ها نیز جلوگیری کرد. از مهم ترین علت بو گرفتن کفش ها و جوراب ها می توان به جنس بی کیفیت آن ها اشاره کرد.

دیگر علل بو گرفتن جوراب و کفش می تواند رعایت نکردن بهداشت و نشستن و تعویض نکردن مداوم جوراب ها باشد.

یک نوع عفونت قارچی وجود دارد که معمولا در مکان ‌های عمومی مثل رختکن، استخر و سونا، بین افراد پخش می‌ شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید در این مکان ‌ها از دمپایی یا صندل شخصی استفاده کنید.

زیاده‌ روی در مصرف قهوه نیز باعث افزایش تعریق می ‌شود. در این شرایط، ممکن است صرفا کاهش مقدار قهوه‌ مصرفی به درمان بوی بد پا کمک کند.

همچنین امکان دارد که دیابت، یائسگی و پرکاری تیروئید نیز بر بوی بد پا تاثیرگذار باشد. بنابراین اگر رعایت بهداشت در رفع بوی بد پا موثر نبود، برای پیدا کردن علت آن بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

بوی جوراب

روش های پیشگیری از بو گرفتن پاها

روش های مختلفی وجود دارد که به وسیله آن می توان به از بوی پا جلوگیری کرد. در ادامه به برخی از اصلی ترین روش ها خواهیم پرداخت:

  • هر روز پاهای خود را بشویید

برای جلوگیری از بوی بد پا، لازم است که به بهداشت پا اهمیت زیادی داده و هر روز پاهای خود را با آب گرم و صابون آنتی باکتریال بشویید. این کار باعث می شود آلودگی، عرق و بوی بد ناشی از باکتری ها از بین برود. توصیه می شود برای رفع بوی بد پا هر روز حداقل دو بار (صبح و شب) و همچنین بعد از تمرینات ورزشی پاهای خود را بشویید.

  • پوست پاهایتان را لایه برداری کنید

از بین بردن سلول های مرده نقش مهمی در کاهش بوی بد پاها دارد، سعی کنید پاهای خود را با اسکراب لایه بردار یا سنگ پا لایه برداری کنید. همچنین توصیه می شود همواره پاهای خود را با کمک لوسیون هایی با رایحه اسطوخودوس، نعناع یا روغن درخت چای نرم نگه دارید.

بوی پا

  • پاهای خود را همواره خشک نگه دارید

محیط مرطوب برای رشد باکتری ها بسیار ایده آل بوده و خیس و مرطوب بودن پاها از عوامل تاثیرگذار روی تکثیر باکتری ها و بد بو شدن پاها می باشد. توصیه می شود که از پوشیدن جوراب نمناک امتناع کرده و بعد شستن پاها حتما آن ها را خوب خشک کنید. برای این کار لا به لای انگشتان پا را فراموش نکنید.

  • پوشیدن جوراب را فراموش نکنید

جوراب رطوبت پاها را جذب کرده و به خشک ماندن پا کمک می کند، در غیر این صورت عرق پا به کفش منتقل شده، باعث ایجاد رطوبت بین انگشتان پا و سریع تر شدن رشد باکتری ها می شود. سعی کنید همیشه جوراب تمیز و یا نو بپوشید. از چندین بار پوشیدن جوراب در طول روز خودداری کرده و از جوراب با الیاف مصنوعی استفاده کنید. جوراب های نخی رطوبت را به خود جذب کرده و باعث مرطوب شدن و بوی پا می شوند.

  • کفش مناسب بپوشید

یکی از دلایل اصلی عرق کردن و بوی بد پا پوشیدن کفش های نامناسب و بدون تهویه است. از پوشیدن کفش های پلاستیکی و لاستیکی که پا داخل آن نمی تواند نفس بکشد خودداری کنید. کفش های چرمی، مشبک، پشت باز و صندل گزینه های بسیار مناسبی هستند. در هوای برفی و بارانی، کفشی به پا کنید که داخل کفش و پاها خیس نشود و در صورت خیس شدن کفش سریعا آن ها را شسته و خشک کنید.

بوی کفش

راه حل های ساده برای بو نگرفتن جوراب و کفش

راهکار های آسان ولی کاربردی برای از بین بردن بو و یا بو نگرفتن جوراب و کفش ها وجود دارد که در ادامه به توضیح بهترین و تاثیرگذار ترین خواهیم پرداخت:

  1. جوش شیرین

اگر کفشتان بو گرفته، کمی جوش شیرین داخل آن ریخته و اجازه دهید که تا صبح در داخل کفش باقی بماند. صبح پودر ها را تکانده و آن ها را از داخل کفش خود خارج کنید. لازم به ذکر است که در مورد کفش های چرم این کار را انجام ندهید چرا که باعث خشک شدن کفش تان خواهد شد.

همچنین می توانید در داخل جوراب های قدیمی خود دو قاشق غذاخوری جوش شیرین ریخته و آن ها جوراب ها را در طول شب در داخل کفش قرار دهید. هنگام صبح جوراب های حاوی جوش شیرین را خارج کنید.

  1. پوست مرکبات

یکی از بهترین گزینه ها در فصل زمستان به دلیل زیاد بودن مرکبات، استفاده از پوست آن ها می باشد. پوست مرکبات از جمله پرتقال، گریپ فروت و لیمو به دلیل وجود روغن های ضروری، بوی بسیار مطبوعی دارد. با قرار دادن دوازده ساعت آن ها درون کفش ها، قطعا به نتیجه مطلوب خود خواهید رسید.

بوی بد جوراب

  1. چای سیاه کیسه ای

چای سیاه حاوی تانین می باشد که در از بین بردن باکتری های که داخل کفش یافت میشوند، بسیار مفید است. چای کیسه ای را در داخل مقداری آب در حال جوش بیندازید و اجازه دهید تا چند دقیقه بمان. سپس آن را خارج کنید و اجازه دهید تا حدود 5 دقیقه بماند و خنک شود و بعد به مدت یک ساعت درون کفش بگذارید. از بین بردن بوی های نامطبوع، مانند باکتری ها و یا آنزیم ها که باعث بوجود آمدن بوی بد میشوند.

  1. روغن درخت چای

دو قاشق چای خوری، روغن درخت چای را با دو فنجان آب مخلوط کرده و این محلول را درون کفش هایتان را اسپری کنید و سپس اجازه دهید تا خشک شوند. روغن درخت چای به از بین بردن بوهای ناخواسته و نامطبوع کمک خواهد کرد.

همچنین می توانید از عصاره روغن هایی همانند اوکالیپتوس و میخک نیز استفاده کنید.

  1. پودر بچه

یکی دیگر از روش هایی که اکثر افراد برای از بین بردن و یا کاهش بوی بد کفش و جوراب پیشنهاد می دهند، استفاده از پودر بچه می باشد. این پودر در جذب رطوبت به خود عملکرد بسیاری خوبی دارد و می توان با پاشیدن آن روی سطح پاهای خود باعث جذب عرق بیش از حد شد. این امر باعث می شود تا میزان عرق ایجاد شده از پاها کمتر به سطح داخلی کفش نفوذ کند. در نتیجه بوی کمتری هنگام استفاده طولانی مدت از کفش ایجاد می شود.

بوی بد پا

انتخاب جوراب و کفش مناسب

کاربردی ترین روش و در واقع راهکار اصلی برای پیشگیری از بوی بد کفش و جوراب، انتخاب درست کفش می باشد. یک کفش استاندارد باید دارای تهویه مناسب برای جلوگیری از عرق کردن بیش از حد پاها باشد. در صورتی که هوای داخل کفش قابلیت خروج از آن را داشته باشد و هوای تازه وارد کفش ها شوند، قطعا عرق کردن پاها به حداقل مقدار خود می رسد. این امر به صورت مستقیم روی کاهش بوی بد کفش و جوراب نیز تاثیرگذار است.

همچنین جنس و نوع جوراب ها نیز تاثیر بسزایی در کاهش بوی بد پا می شود. جوراب هایی که از جنس نخ پنبه هستند، علاوه بر کشسانی بالا و نرم و لطیف بودن، باعث می شوند که کفش ها شما بو نگیرند. بنابراین سعی کنید جوراب مناسب خود را انتخاب کنید.

داده رایا
ارسال دیدگاه