تاثیر جوراب در سلامتی پا

ممکن است شما به دلایل مختلف از قبیل احساس سبکی و راحتی و یا اینکه داشتن جلوه زیباتر از پوشیدن جوراب خودداری کنید. افرادی هم ممکن است علیرغم آگاهی از مضرات نپوشیدن جوراب باز هم از پوشیدن جوراب غافل شوند. پوشیدن کفش بدون جوراب ممکن است در ابتدا برای افراد هیچ مشکلی را ایجاد نکند اما به مرور و در اثر گذشت زمان مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. در اینجا به تاثیر جوراب در سلامتی پا اشاره شده است.

مضرات عدم پوشیدن جوراب

نپوشیدن جوراب هر چند که احساس کنید پاهای زیبایی دارید باز هم اشتباه است. باید به این نکته دقت داشته باشید که پاهای شما در طول روز 500 میلی لیتر عرق تولید می‌کنند. قابل ذکر است که اگر پای شما به جای عرق یک مایع استریل هم تولید می‌کرد، وجود این مایع به این اندازه در کفش انسان می‌توانست نتیجه بسیار بدی را به همراه داشته باشد.

با در نظر گرفتن اینکه سرعت رشد و تکثیر باکتری‌ها در محیط های مرطوب زیاد است و عرق دارای باکتری است پس در صورت نپوشیدن جوراب بعد از مدتی ممکن است پاهای شما دچار حالتی بد و متعفن شوند.

 

"</p

ایجاد تاول

عدم استفاده از جوراب صدماتی بیشتر از بوی بد پا می‌تواند در پی داشته باشد. ساختار اکثر کفشهای مورد استفاده ما مناسب تماس مستقیم با پای ما نیستند. تماس مستقیم پا با کفش حتی به مدت یک روز، در صورت نپوشیدن جوراب می‌تواند به آسانی موجب ایجاد زخم یا تاول بر روی پا شود.

هرچند تاول ایجاد شده روی پا دردناک است اما مهمترین نکته این است که اگر از پوشیدن جوراب با وجود تاول بر روی پا خودداری نمایید آن موقع است که یک زخم باز را در کفشی پر از باکتری فرو خواهید کرد. باکتری‌های موجود در داخل کفش می‌توانند به آسانی از طریق زخم پایتان به داخل جریان خون شما نفوذ کنند. در این موقع است که ممکن است یک مشکل جدی برای شما ایجاد شود و به ایجاد عفونت شدید در بدن منجر گردد.

عفونت قارچی

با وجود اینکه می‌توان بدون پوشیدن جوراب هم کفش پوشید و به پا هم صدمه‌ای نرساند. اما در لایه‌های کفش موجوداتی وجود دارند که می‌توانند برای شما دردسرساز باشند و مشکلاتی را برایتان بوجود آورند. ممکن است در صورت نپوشیدن جوراب دچار اونیکومیکوز شوید که نوعی عفونت قارچی است. عفونت قارچی ممکن است به ناخن‌های پا هم آسیب برساند و جلوه بسیار بدی در پاها ایجاد کند.

زمانی که بدن سعی می‌کند خود را خنک نگه دارد شروع به عرق کردن می‌کند. پای عرق کرده هم با سرعت بدبو شده و برطرف کردن بوی بد از کفش کمی مشکل خواهد بود. البته برای برطرف کردن بوی بد کفش‌ها می‌توانید از کف‌های مخصوص استفاده نمایید. یا کفش‌ها را در هوای آزاد قرار داده و در قسمت داخلی آنها از جوش شیرین استفاده کنید تا بوی بد عرق کفش برطرف شود.

دلیل استفاده نکردن برخی از افراد از جوراب

استفاده کردن از جوراب‌های گرم در فصل زمستان از ضروریات است چون کسی دوست ندارد که پاهایش از شدت سرما یخ بزنند. در فصل تابستان هم هر چند که پوشیدن جوراب ممکن است باعث ایجاد گرما در پاها شود، با این حال جوراب‌های مخصوص این فصل نیز وجود دارند که در صورت استفاده پاهای شما از انواع عارضه‌ها در امان خواهند بود.

ساختار همه جوراب‌ها با هم یکسان نیست. جورابهای حرارتی که برای اسکی بازان و شکارچیان تولید شده‌اند موجب گرم نگهداشتن پا می‌شوند و با جوراب‌های ساق کوتاه که در مقابل رطوبت از پاها مراقبت می‌کنند خیلی فرق دارند. پس با وجود انواع مختلف جورابها، می‌توانید نوع مناسب پای خود و متناسب با فصل، جوراب موردنظر خود را انتخاب کنید.

برخی از افراد در مورد جوراب این ذهنیت اشتباه را دارند که جوراب به دلیل بیرون آمدن از کفش، جلوه بدی ایجاد می‌کند. برخی نیز با کفشهای تخت دوست ندارند که جورابهای ساقدار و بلند بپوشند. چنانچه از بیرون آمدن جورابها از کفش هایتان متنفرید می‌توانید از جورابهایی که اصلا ساق ندارند استفاده کنید. پس بهتر است از جورابهای متناسب با کفش‌های خود استفاده کنید.

تاثیر جوراب در سلامتی پا

اگر قانع شدید که استفاده از جوراب برای سلامتی پا مهم است، با این حال عادت به پوشیدن جوراب ندارید رعایت چند نکته زیر کمک می‌کند تا این عادت را ترک کنید:

استفاده از جوراب های متناسب با استایل

معمولا بیشتر جوراب‌های استاندارد در اندازه‌‌هایی با ساق متوسط تولید می‌شوند. ولی در کل اندازه همه جورابها با هم برابر نیستند. پس برای سلامتی پاهای خود و همچنین برای احترام گذاشتن به سلیقه خود و برای اینکه جورابها از کفشتان بیرون نزند، می‌توانید متناسب با سلیقه خود جوراب انتخاب کنید.

 

تاثیر جوراب در سلامتی پا
تاثیر جوراب در سلامتی پا

تغییر ذهنیت

اگر به این فکر کنید که جوراب هم مانند لباس زیرتان است و وظیفه آن محافظت از شماست. شاید استفاده از جوراب برای شما چندان مشکل نباشد. با وجود اینکه کفش در برابر برخی از آسیب‌ها از پای ما محافظت می‌کند اما خود کفش هم می‌تواند موجب ایجاد باکتری شده و به پای ما آسیب وارد کند. جوراب‌ها به عنوان واسطه‌ای میان پاهای شما و باکتریهای موجود در کفش و به مانند لایه‌ای محافظت کننده عمل می‌کنند.

همراه داشتن یک جفت جوراب

اگر فردی عجول هستید و صبح‌ها بدون پوشیدن جوراب و با عجله از خانه بیرون می‌روید، با داشتن یک جفت جوراب در ماشین یا کیف خود می‌توانید از آنها استفاده کنید.

جمع بندی

پوشیدن جوراب شاید خیلی ضروری به نظر نرسد اما از آنجایی که می‌تواند پاهای شما را از قرار گرفتن در معرض آفتاب سوختگی در صورت پوشیدن کفش‌های باز تابستانی، خشک شدن و ترک برداشتن پاشنه پا و ایجاد تاول و زخم‌ها مصون نگه دارد، مهم به نظر می‌‎رسد. جوراب‌ها امروزه در طرح‌ها و کارکردهای مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. استفاده از نوع مناسب آن علاوه بر اینکه می‌تواند سلامت پای شما را تامین کند، در زیبایی پا نیز موثر خواهد بود.

در وب سایت فروشگاهی جوری‌لند انواع مختلفی از مدل‌های به روز جوراب ارائه می‌شود که با مراجعه به آن می‌توانید به صورت آنلاین طرح و نوع جوراب مورد علاقه خود را به راحتی انتخاب کرده و خریداری نمایید.

داده رایا
ارسال دیدگاه