با کفش و هایی که بو میدهد چه کنیم؟

با کفش و هایی که بو میدهد چه کنیم؟

آیا وقتی کفش و صندل پیاده روی میپوشید پای شما بوی بدی می دهد؟ بوی پا از باکتری ها و قارچ هایی می آید که در جایی که گرم و مرطوب است با خوشحالی رشد می کنند. کفش هایی که عرق میکنند باعث میشوند پا بوی بدی بگیرد. در اینجا چند تاکتیک برای جلوگیری از بو بد کفش و از بین بردن بوی بد کفش و صندل آورده شده است.

با کفش و هایی که بو میدهد چه کنیم؟,بوی بد کفش را چگونه برطرف کنیم

چه چیزی باعث بوی بد کفش می شود؟

بوی بد در پاها از میکروب‌های روی پوست ناشی می‌شود که ترکیبات موجود در عرق را متابولیزه می‌کنند و بوهای نامطلوبی تولید می‌کنند. زمانی که عرق شما در کفش‌هایتان باقی بماند، می‌تواند بوی نامطبوعی نیز به جای بگذارد.

بویژه پاها به دلیل وجود باکتری به نام استافیلوکوک اپیدرمیس که اسید آمینه ای به نام لوسین در عرق را تجزیه می کند، بو می دهد. نتیجه، بوی نامطلوب پنیر مانندی است که در کفش ها نفوذ می کند و خلاص شدن از آن دشوار است.

چگونه بوی کفش را از بین ببریم

راه‌هایی برای کاهش و از بین بردن بوی بد کفش‌هایتان وجود دارد. از برخی از این نکات و ترفندها استفاده کنید تا ببینید کدام یک برای شما مفید است.

شستن کفش ها و کفی ها,بوی بد کفش را چگونه برطرف کنیم

شستن کفش ها و کفی ها

شستن و خشک کردن کفش ها و کفی ها می تواند آنها را تازه نگه دارد. با این حال، مواد شوینده و حرارت می توانند مواد را تخریب کنند. البته در صورتی که چسب کفش ها خوب نباشد ، این احتمال وجود دارد که مجبور شوید زودتر کفش های خود را تعویض کنید. شستن دست ها با آب خنک برای کفش بهترین است. می توانید کمی ماده ضد عفونی کننده به مایع لباسشویی اضافه کنید.

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، بند کفش ها را بردارید و از شستشوی دستی یا تنظیمات ملایم استفاده کنید. سپس در هوا خشک کنید.

درون کفش ها پودرهای جاذب بو بپاشید,بوی بد کفش را چگونه برطرف کنیم

درون کفش ها پودرهای جاذب بو بپاشید

پودرهای پا دارویی دارای تالک برای جذب رطوبت هستند و اغلب دارای خواص بو و خوشبو کننده برای از بین بردن بو پا هستند. پاشیدن پودر دارویی قبل و بعد از پوشیدن می تواند به خشک نگه داشتن کفش و جلوگیری از رشد قارچ کمک کند.

گزینه دیگر جوش شیرین است. کفش های خود را با جوش شیرین به اندازه ای پر کنید که کف آن ها را بپوشاند، سپس آنها را با روزنامه پر کنیدکه به جذب رطوبت و بو نیز کمک می کند. پس از چند ساعت یا یک شب، پودر اضافی را تکان دهید، سپس کفش خود را جاروبرقی بکشید. جوش شیرین به جذب و حذف بو کمک می کند.

از ضدعفونی کننده کفش و صندل استفاده کنید,بوی بد کفش را چگونه برطرف کنیم

از ضدعفونی کننده کفش و صندل استفاده کنید

زمانی که با صندل مشکل بوی پا دارید، مشکلی واقعی است. شما جوراب نخواهید پوشید و یک پودر دارویی نیز در روی پا قابل مشاهده است. یک راه حل، اسپری ضدعفونی کننده مانند اسپری کفش بوی بد پا است. از بنزالکونیوم کلرید، یک ماده ضدعفونی کننده که در بسیاری از محصولات خانگی یافت می شود، استفاده کنید. همچنین ممکن است بتوانید از سفید کننده سبک و اسپری آب یا سرکه برای اسپری کردن و پاک کردن صندل خود استفاده کنید.

کفش ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید,بوی بد کفش را چگونه برطرف کنیم

کفش ها را در جای خشک و خنک نگهداری کنید

سرما از رشد باکتری ها و قارچ ها جلوگیری می کند. اگر کفش‌های خود را در یک اتاق خشک و خنک که جریان هوای خوبی دارد، نگهداری کنید، به جلوگیری از رشد باکتری ها کمک می‌کند. یا ممکن است بخواهید تاکتیک شدید یخ زدن کفش های خود را در پیش بگیرید.

جوراب های عرق گیر بپوشید,بوی بد کفش را چگونه برطرف کنیم

جوراب های عرق گیر بپوشید

پوشیدن جوراب های ساخته شده از مواد فنی ضد عرق مانند به جای پنبه می تواند پاها و کفش های شما را خشک تر نگه دارد. این الیاف عرق را از پا دور می کنند تا تبخیر شود. پنبه مقدار بیشتری از عرق را در خود نگه می دارد و یک انکوباتور باتلاقی در کفش شما برای باکتری ها ایجاد می کند.

خشک کردن کفش بین پوشیدن,بوی بد کفش را چگونه برطرف کنیم

خشک کردن کفش بین پوشیدن

کفش‌های خود را در کیف باشگاه خود قرار ندهید، جایی که مدت بیشتری مرطوب می‌مانند و خانه‌ای شاد برای میکروب‌های بدبو ایجاد می‌کنند. بین لباس ها هوای زیادی به آنها بدهید.

کفی ها را بردارید و کفش را با حوله کاغذی خشک پر کنید تا به سرعت خشک شدن کمک کنید. گزینه دیگر پدهایی است که آنها را در کفش های خود قرار می دهید تا پس از پوشیدن به سرعت خشک شوند. اینها برای کفش های مجلسی و همچنین کفش های ورزشی عالی هستند.

از جوراب کف مسی استفاده کنید,بوی بد کفش را چگونه برطرف کنیم

از جوراب کف مسی استفاده کنید

دفع عرق ممکن است کافی نباشد، به خصوص اگر کفش هایی با قابلیت تنفس کمتر بپوشید. با استفاده از جوراب های بافته شده با الیاف فلزی مانند نقره یا مس، باکتری ها و قارچ ها را مهار کنید.

از جوراب های کفی یا کفی های قابل شستشو استفاده کنید,بوی بد کفش را چگونه برطرف کنیم

از جوراب های کفی یا کفی های قابل شستشو استفاده کنید

اگر متوجه شدید که هنگام پوشیدن کفش های باعث بوی بد پا میشوند، می توانید از کفی های قابل شستشو مانند جوراب کف پا استفاده کنید. آنها دارای رویه پارچه ای نخی و زیره لاستیکی لاتکس هستند. تعویض کفی کفش نیز بسیار موثر است. این چسب ها به اندازه ای خوب می گیرند که در جای خود باقی بمانند و باعث جذب رطوبت می شوند. سه تا شش بار به شکل معمول آن ها را بشویید تا تازه بمانند.

ضد تعریق یا دئودورانت را روی پاهای خود بمالید,بوی بد کفش را چگونه برطرف کنیم

ضد تعریق یا دئودورانت را روی پاهای خود بمالید

این تاکتیکی است که توسط پیاده‌روی‌های ماراتن برای کمک به جلوگیری از تاول‌ها استفاده می‌شود. بیشتر رطوبت کفش‌های شما از عرق پاهای شما می‌آید. اگر از تعریق پا جلوگیری کنید، کفش های خود را خشک نگه می دارید و مکانی مرطوب برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم نمی کنید.

مراقب باشید تا مطمئن شوید که واکنش بدی به اسپری نشان نمی دهید. ضد تعریق را روی یک انگشت پا یا یک تکه کوچک روی یک پا آزمایش کنید تا ببینید بعد از یک روز قرمزی یا بثورات پوستی وجود دارد یا خیر.

استفاده از دئودورانت روی پاها باعث خشکی آنها نمی شود، اما باکتری ها و قارچ های تولید کننده بو را مهار می کند. مانند ضد تعریق، این کار را با احتیاط انجام دهید تا ببینید آیا واکنش بدی ایجاد می کند یا خیر.

جوری لند این مقاله را برای اطلاعات بیشتر درباره انتخاب نوع کفش و نوع جوراب به تحریر درآورده است.

داده رایا
ارسال دیدگاه